Společnost ASICS je řadu let jednou z předních japonských výrobců sportovní obuvi a dalšího sportovního vybavení. Název firmy je tvořen počátečními písmeny latinského přísloví „Anima sana in corpore sano“, což v překladu znamená „ve zdravém těle zdravý duch“. Tato fráze rovněž vystihuje celou filozofii, na níž je společnost založena. Jde zde především o vyváženost těla a ducha, přičemž sport má být nástrojem k dosažení zdravé mysli.
Po celém světě, nejvíce však ve Spojených státech, se stala ASICS známou pro své běžecké boty. Její sortiment ale zahrnuje obuv a vybavení pro řadu dalších sportů jako je basketbal, volejbal, nebo wrestling. Naopak japonskému trhu kraluje spíše basketbalová obuv.
ASICS si ve světovém běžeckém společenství vybudovala mimořádnou pozici. Sponzoruje slavný Maraton v New Yorku, kde 40% běžců obouvá právě běžecké boty Asics. Má pobočky v Austrálii, Spojených státech, Brazílii, Číně, Evropě a Korei, což ji mimo jiné zajišťuje páté místo mezi nejrozšířenějšími značkami sportovního zboží.
Počátky
Kihachiro Onitsuka založil společnost Onitsuka Tiger, předchůdce ASICS, v Kobe v Japonsku v roce 1949. Jeho motivací bylo v období po druhé světové válce vzbudit v místních mladistvích zájem o sport.
I přesto, že Onitsuka neměl moc zkušeností s výrobou obuvi, odvážně se vrhl do studia jejich konstrukcí. Nápady čerpal i v obyčejném životě. Příkladem může být případ, kdy se přísavky na chobotnici v jeho salátu staly inspirací pro design nových basketbalových bot.
Onitsuka od začátku plnil svůj závazek k inovaci . První volejbalové boty ASICS vyrobené v roce 1951 měly podrážky z vulkanizované pryže. Běžecké boty Tiger Marathon Tabi obsahovaly řadu inovativních prvků, mezi nimi např.: vinylon - materiál ze syntetických vláken, který byl použit pro svršek boty. Onitsuka v padesátých letech rovněž vylepšil obuv pro maratonské běžce. Kultovní Ekiden Marup byly jeho první běžecké boty se zakulacenou špičkou.
Jeden z jeho produktů zaujal dokonce i šampiona v běhu bosých maratonů Abebe Bikilu, který poté začal nosit typ Magic Runner. Tento model obsahuje množství větracích otvorů pro chlazení chodidel. Onitsuka vyvinul Magic Runner se záměrem zabránit vzniku kuřích ok, které viděl na nohou jiných maratonských závodníků. Japonský maratónec Kenji Kimihara dokonce vyrál s Magic Runner na nohou stříbrnou medaili na OH v Mexiku roku 1968.
Olympijské úspěchy šedesátých a sedmdesátých let
Produkty ASICS byly stále častěji k vidění na olympijských hrách a jiných prvotřídních sportovních příležitostech. Na OH v Tokiu v roce 1964 na sobě měla boty ASICS řada špičkových sportovců, kteří se umístili na druhých a třetích místech. Z průzkumu v roce 1966 pak vyšlo najevo, že dvě třetiny závodníků, kteří se účastnili známého Boston Maratonu rovněž běžely v botách začínajícího giganta v obuvním průmyslu. Vývoj produktů pokračoval dále a udržoval krok s konkurencí. V roce 1960 byla do oblasti tréninkových, basketbalových a tenisových bot zapojena řada nových technologií. Onitsuka byl údajně prvním, kdo ve své výrobě uplatnil syntetickou kůži. Společnost také představila novou řadu fotbalových kopaček, které byly dokonce zapojeny do kurikul základních škol. Tentýž rok pak byla uvedena na trh první tracková bota s vyměnitelnými hroty, která byla součástí kolekce Run Spark.
Po letech shromažďování podnětů od předních světových atletů, uvedl Onitsuka svou „Olympic Line“ kolekci bot. Tato série byla startem k zavedení designu ochranné známky ASICS, která se skládá ze dvou svislých čar protínajících pár linií vycházejících z podpatku boty. Tyto pruhy plnily funkci zpevnění a zároveň sloužily jako dekorace. První model, který byl nositelem „Tiger Stripes“, byl „Mexico 66“ vyvinutý dva roky před olympijskými hrami v Mexiku v roce 1968. Dalším úspěchem firmy ASICS byl typ „Marum Nylon SP“, který se stal neoficiálně obuví japonské mládeže, když se zanedlouho po jeho uvedení na trh v roce 1967 prodalo na 400.000 párů.
V roce 1969 byla odhalena řada joggingových bot „Corsair“. Jejich hlavní předností bylo odpružení a pohodlí při běhu. Derivát Corsairu zvaný Cortes, byl dokonce jedním z prvních počinů začínající společnosti Nike.
Následovaly další firemní úspěchy, se kterými byl spojen i růst společnosti a její rozšiřování do různých koutů světa. Prvním krokem expanze bylo zřízení dceřiné společnosti v Irvine/Kalifornie v USA. Později byla také založena západoněmecká pobočka se sídlem v Düsseldorfu. Technické inovace rovněž pokračovaly. Onitsuka vyvinul první boty na nové umělé běžecké povrchy, které předvedl v roce 1970. Byl také mezi prvními výrobci, kteří se začali zajímat o odpružující materiál EVA (ethilene vinyl acetate), který se později uplatňoval při výrobě všech sportovních obutí. EVA se později objevil v modelu Linder-Up XL v roce 1975.
Formování společnosti ASICS
ASICS vznikla v roce 1977 spojením Onitsuka Tiger, firmy vyrábějící rybářské a sportovní vybavení GTO a společnosti JELENK specializující se na potřeby pro atletiku. Onitsuka byl ihned jmenován prezidentem nově vzniklé společnosti. ASICS představovala stále nové inovativní technologie. Např.: uvedla na trh volejbalovou sérii „Rota“, ve kterých měly boty mezipodešev absorbující šok způsobený dopadem na zem. Ve stejné roce byl představen zástupce této série - model California, potomek Corsairu.
Mezi další vylepšení patřilo umístění odrazek, které pomáhaly řidičům rozpoznat při snížené viditelnosti běžce pohybujícího se na silnici.
V roce 1980 se konaly olympijské hry v Moskvě, u jejichž příležitosti vytvořila ASICS obuv pro celý japonský olympijský tým. Nicméně, Japonsko se připojilo k protestu vedenému Spojenými státy proti sovětské invazi do Afghánistánu a boty se nenosily. Každopádně se i přes to v roce 2004 staly součástí jarní retro kolekce.
Na počátku osmdesátých let již ASICS vyvážela své produkty do 80 zemí světa, včetně těch za železnou oponou. V roce 1981 se však dostala do potíží, ze kterých se naštěstí rychle dostala a dál pokračovala v budování společnosti. Její boty se začaly dovážet do Brazílie a založila nové dceřiné společnosti na území Taiwanu a Jižní Korei. ASICS designéři se mezitím zaměřili na minimalizování energie, kterou ze sebe závodník při běhu vydává. Výsledkem byl model XL-1, který vyšel v roce 1985.
Gelové úspěchy osmdesátých let
Šok-absorbující gely se začaly objevovat na vzhledu obuvi ASICS spolu s nástupem joggingových bot Freaks a Fable modelem na basketbal v roce 1987. Nová gelová technologie byla co se týče odpružovací schopnosti výkonnější než tlumící houby EVA. To výrazně pomohlo k posunutí na měřítku oblíbenosti u profesionálních běžeckých závodníků.
ASICS v tentýž roce vybudovala v Kobe novou sportovní inženýrskou laboratoř za 4 miliardy jenů. Později se některé produkty ASICS začaly více orientovat na módu, než na výkon. Důkazdem jsou dámské tenisky laděné do pastelových barev, které byly uvedeny na trh v roce 1988.
Společnost ASICS za sebou uzavírala osmdesátá léta s prodejním ziskem blížícím se k jedné miliardě dolarů. Pobočka v USA, která se vyznačovala úspěchem běžeckých, volejbalových a wrestlingových bot, vydělala jen v roce 1989 110 milionů dolarů. Díky pozdějšímu zaměření pozornosti na marketing a reklamu, mohla ASICS dalších pět let pozorovat růst o 20% za rok.
Nové výzvy devadesátých let
V roce 1990 ASICS rekapitalizovala dceřiné společnosti ve Spojených státech, Západním Německu (ASICS Tiger GmbH) a v Austrálii (ASICS Tiger Oceania). Firma rovněž poprvé uveřejnila svou čistou ztrátu. Ta však činila pouze 1.130 000 000 jenů od jejího založení. Zatímco ASICS uzavřela svou pobočku v Taiwanu, počítačový bussines se zadlužil. Společnost se ale rozhodla dál zvyšovat svou mezinárodní prestiž. Jako generální dodavatel bot pro Olympijské hry v Barceloně v roce 1992, ASICS zajistila 20.000 párů bot pro olympijské zaměstnance a 60.000 kusů pro světlonoše.
ASICS v téže roce představila novou kolekci odlehčené a odolné obuvi, určené výhradně pro profesionální sportovce. Charakteristickým prvkem byl model Marathon Sortie XL, jehož speciální podešev byla tvořena směsí syntetické kůže a polyuretanu. Verze pro „obyčejné“ spotřebitele - TARTHER 195, se vyznačovala užší podešví a byla uvedena na trh o rok později.
Jedinečnou nabídkou pro ASICS byla výroba bot pro svého prezidenta, které měly být odlehčené a staticky odolné. Uprostřed devadesátých let pak ASICS představila řadu sandálů, jejichž design se nesl v duchu japonského středověku.
Operace ASICS Corporation byly v roce 1995 reorganizovány, do té doby dosáhla tržeb v rozmezí 250 milionů dolarů ročně.
ASICS a další japonští výrobci bot musely v dalších letech čelit průniku konkurenčních amerických značek Nike, New Balance a Converse na jejich rodnou půdu. Nevzdávajíc se, vydali v dubnu 1997 kolekci bot, která postrádala klasický design bot ASICS - chyběli na ni chratakteristické překřižující se linie.
ASICS v pozdních devadesátých letech těžila zejména z úspěchu běžeckých bot na americkém trhu. Firma rozšřila svou nabídku o kolekce vycházkové obuvi, která měla podpořit chůzi jako prostředek k formování tělesné zdatnosti.
Společnost ASICS zůstala věrná výrobě vybavení pro vrcholové sportovce. Představila několik nových typů bot. V letech 1999-2000 uvedla na trh i obuv pro děti. Prvním modelem byly SUKU2, které se vyznačovaly speciálním designem a spoustou místa v palcovém prostoru. Další dětská kolekce „G:D:“ byla pojmenována podle Glenna Domana, který studoval vliv cvičení na rozvoj mozku dítěte. Boty byly navrženy tak, aby simulovaly pocit bosé chůze, plné flexibility, prodyšnosti a odpružení.
Pohled zpět, pohled do budoucna
Olympijské hry v Sydney roku 2000 představovaly pro společnost další úspěch. Naoko Takahashi vyhrála ženský maraton s použitím obuvi, která byla speciálně vyrobena pro ni. Mistr výroby, Hitoshi Mimura, který dané boty navrhoval, neměl problém ani s tím, že Naoko měla jednu nohu delší než druhou. Vyvinul pro ni vítěznou obuv a neopoměl ani na další vrcholové sportovce učinkující na sydneyských hrách.
ASICS také zabodovala na OH v Salt Lake City v roce 2002, kdy dodávala oblečení pro italský, japonský a holandský tým.
V současné době společnost stále velmi dobře prosperuje. Jen v roce 2004 byl čistý zisk společnosti navýšen na 1,3 miliard jenů.
Hlavními dceřinými společnostmi jsou: ASICS Europe BV (Nizozemsko), ASICS Sport Corporation (Jižní Korea), ASICS Tiger Corporation (USA), ASICS Tiger do Brasil Ltda. (Brazílie), ASICS Tiger Oceana Pty (Austrálie).
zpět na seznam článků
|